• GRAM ALTIN
  271,75
  % -0,40
 • $ DOLAR
  5,7884
  % 0,62
 • € EURO
  6,4038
  % 0,17
 • £ POUND
  7,6197
  % 0,50
 • ONS ALTIN
  1460,69
  % -1,02
 • PETROL
  64,28
  % 1,40
 • BITCOIN
  43306,527
  % 1,76
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Ne Olacak Bu BİST100’ün Hâli?

Ne Olacak Bu BİST100’ün Hâli?

Bugünlerde herhâlde en çok merak edilen konu Borsa İstanbul’un ve Dolar/TL.nin akıbeti.

Dolar/TL. analizini bu yazımızda bulabilirsiniz.

 

Biz BİST’e bakalım.

 

Öncelikle Para Takipçisi’ni kendimize belli amaçlar koyarak kurduk. Bu amaçlardan biri de herkesin anlayabileceği bir anlatımla teknik konularda bilgi vermek.

Daha da önemlisi spekülasyon ve manipülasyonun yanından bile geçmeden, SPK’nın koyduğu çerçevede sizleri bilgilendirmek. Samimi ve akılcı olmak.

 

O hâlde başlayalım.

Analizimi yazarken endeks grafiklerinin içine onlarca indikatör ekleyip “fincanlı, tencereli” formasyonlarla bezeyip, destek/dirençleri yazıp bu seviyelerini takip etmenin çok önemli olduğunu söyleyebilirim. Ama hayır…

 

Size birkaç resim göstereceğim o kadar…

 

 

 

Az önce 1999-2018 yılları arasında BİST100 grafiğini gördünüz. Ben de görünce şaşırmış ve içimden “nereden nereye” demiştim. Bu 20 yılın endeks açısından çok verimli geçtiği söylenebilir.

Bir ek bilgi daha vereyim. Fark etmeden de olsa gelişmekte olan ülke endekslerinde sık görülen bir şeyi daha gördük. O da boğa piyasası, sitemizin logosunun temeli. BİST100 uzun vadede bir boğa piyasasıdır ve bu yüzden küresel bazda rağbet görür.

 

 

Bu da 2008 Krizi’nden dibe yaklaşıp merkez bankalarının parasal genişleme hamlelerinden payına düşeni fazlasıyla alan endeksimizin 2008-2018 performansı. Güçlü bir boğa piyasası sizin de dikkatinizi çekmiştir. BİST’in şimdiki durumundan şikâyet eden arkadaşlar hep bu sürecin çocukları.

 

 

Bu da son 1 yıllık grafik. Sol yukarıda 2017 kasımında başlayıp birkaç ay devam eden son tangoyu görüyorsunuz. O günden beri gün yüzü görmedik.

 

Bunları neden mi anlattım?

 

Bizler “borsacı” değiliz ya da “borsa oynamayız”. İnsan zoruklarla biriktirdiği parasıyla oyun oynamaz. Bizler yatırım yaparız, yani yatırımcıyız, yaygın tabirle küçük/orta yatırımcı. (Oysa herkes kendi çapında büyüktür.)

 

Yatırım araçlarından en kârlısına yöneliriz. Trendi, yani parayı takip ederiz.

 

 

Sizin de gördüğünüz gibi son 1 yıldır endeksin tadı yok. İstisnalar olmasına rağmen hisse senetlerinde genel anlamda bir yükselme görülmüyor. Seçim öncesi/sonrası gibi özellik arz eden dönemlerde iniş/çıkışlar yaşanmakla birlikte endekste düşen bir trend var. Bir trend takipçisi parayı takip ettiğinden düşen trendden kaçar. Ben bu duruma “Kaçanın anası ağlamaz” diyorum. Para Takipçisi bu durumda kaçar ve trendin yükselişe geçtiği diğer yatırım araçlarına gider.

 

Endekse rağmen yükseliş yaşayan ve bizim de çok önceden keşfettiğimiz hisse senetleri tabii ki var. Ancak bu hisseler bile bu kapalı havada normalin çok altında performans gösteriyor. Piyasanın döndüğü, düzeldiği bir süreçte daha kısa sürede ve stressiz bir piyasada çok daha rahat koşullarda trade yapabiliriz. Testere misali iki ileri bir geri gidip, önünü geleni doğrayan bir piyasada yatırım yapmaya çalışmak yerine güneşli günleri bekleyebiliriz.

 

Verilerin stagflasyona hatta slumpflasyona işaret ettiği bir piyasada kazanan trendi bulmak her zaman kolay olmayabilir, bu durumlarda ise reel olarak zarara uğramamak bile kâr olarak görülmelidir.