• GRAM ALTIN
  271,75
  % -0,40
 • $ DOLAR
  5,7884
  % 0,62
 • € EURO
  6,4038
  % 0,17
 • £ POUND
  7,6197
  % 0,50
 • ONS ALTIN
  1460,69
  % -1,02
 • PETROL
  64,37
  % 1,55
 • BITCOIN
  43352,592
  % -0,07
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Borsada Portföy Nasıl Oluşturulur?

Borsada Portföy Nasıl Oluşturulur?

Borsada işlem yapan ve yatırımcı olarak kendi stratejisini oluşturan herkes bir portföy oluşturur. Bazı yıllarda %30 kazanç elde edilebilirken bir sonraki yıl kazanç bile elde edilemeyebilir. Borsa böyle işler ve bunu kabul etmeniz gerekir.

 

Hisselerin uzun vadede sağladığı kazanç genellikle %9-12 arasındadır.

 

Portföy oluşturarak al-sat işlemleri azaltıldığından aracı kurumlara yüklü komisyon ödemek zorunda kalmadan borsada kalabilmek mümkündür.

 

Portföyde Kaç Hisse Bulunmalı?

 

Küçük portföyler için en uygun hisse sayısı 3 ila 10 arasıdır. 

 

Unutulmamalıdır ki; elde ne kadar çok hisse varsa bunlar arasında para alışverişi de o kadar kolay olur.

 

Para Dağılımı

 

Portföye alınan her hisse senedi eşit ağırlıkta olmamalıdır. Bunun nedenleri; beklenti, fiyat, trend, temettü verimi vb. olabilir. Portföy oluştururken temelde bakılacak husus yatırımcının kaç yaşında olduğudur. Genç yaşta risk faktörü daha yüksek olduğundan büyüme potansiyeli yüksek yeni şirketlere yatırım yapmak çok daha mantıklı olabilir.

 

Portföy Güncellemesi

 

Kimileri fiyatı yükselen hisseleri satar, değer kaybeden hisseleri ise elinde tutar. Bu da çiçekleri koparıp dikenleri sulamak gibi bişeydir. 

 

Bazı yatırımcılar ise değer kaybeden hisseleri satar, yükselen hisseleri elinde tutar, bu da pek mantıklı bir sayılmaz.

 

Portföy içerisinde uygulanabilir strateji ise; şirketin temel özelliklerine bakarak fiyatın ne yöne gittiğini belirlemek ve buna göre bazı hisseleri satarak, elde edilen parayla başka hisseler almakta kullanmaktır.

 

Bir portföy oluşturduktan sonra alınan hisse senedinin sağlam olduğuna ve gelişmeye devam ettiğine inanıyorsanız hisseleri elden çıkarmayın. Bunun karşılığını birkaç yıl içinde almanız mümkün olabilir.

 

Model Portföy Örneği