• GRAM ALTIN
  271,75
  % -0,40
 • $ DOLAR
  5,7884
  % 0,62
 • € EURO
  6,4038
  % 0,17
 • £ POUND
  7,6197
  % 0,50
 • ONS ALTIN
  1460,69
  % -1,02
 • PETROL
  64,28
  % 1,40
 • BITCOIN
  43305,229
  % 1,75
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu Yıl En Çok Kazandıranlar

Bu Yıl En Çok Kazandıranlar

 

Para piyasalarında işlem yapan herkesin amacının para kazanmak olmadığını daha önceki yazımızda anlatmıştık. Biz yine de 52 Haftalık periyotun ”şimdilik’‘ kazananlarını inceleyelim.

 

Bu periyotta yüzde 38,8 getiriyle şampiyonumuz Tahvil/Bono. Faiz ile getirisinde ters orantı olan Tahvil ne demek hangi dönemlerde önemli kazanç getirebileceğini ve son olarak faiz ile ilişkisini mutlaka öğrenmelisiniz.

 

 

İkinci sırada Repo geliyor. 52 haftalık sürede yatırımcısına yüzde 26 kazandırmış görünüyor. SGMK (sabit getirili menkul kıymet) özellikle faizlerin arttığı dönemlerde güzel kazançlar sağlar. Ancak son dönemde yapılan faiz indirimleri nedeniyle aynı performansı beklemek doğru olmayabilir.

 

Üçüncü sırada yüzde 20,23 getiriyle B tipi fonlar geliyor. Fon sistemi asıl işi sermaye piyasası olmayan yatırımcılar için büyük bir nimettir. Ülkemizde son dönemde farkına varılan yatırım fonları konusunu detaylı olarak yazımızda inceleyebilirsiniz. 

 

Dördüncü sırada yüzde 14,5 getiriyle altın geliyor. Son dönemde yükselen ons altın  ile gram altın fiyatı da yükseliş gösterdi. 

 

 

Beşinci sırada yüzde 12,5 getiriyle yine bir fon bulunmakta. A tipi fonlar 52 haftalık süre içerisinde enflasyon altında kalarak önemli bir kazanç elde edememiş.

 

Altıncı sırada yüzde 4 getiriyle Bist 30 geliyor. Borsacılar yeni borsaya girenlere ”Bist 30’dan şaşma” derler. Kıl payı farkla doğru söylemişler diyebiliriz.

 

Yedinci sırada yaklaşık yüzde 4 getiriyle Bist 100 karşımıza çıkıyor. Sen o kadar al-sat, risk al, gece tavanı izle, 52 haftada sonuç ortada. Evde altın saklayan babaannen sana fark atmış görünüyor.

 

Sekizinci sırada yüzde 8,5 götürüsüyle Dolar Bey geliyor. Ülkemizdeki hesapların yarısından fazlasında dolar bulunduğunu göz önüne alırsak 52 haftada hem enflasyon hem dolardan gol yemişiz.

 

 

Son sırada yüzde 14 zararla Euro bulunuyor. Özellikle Brexit süreci Avrupa’da ekonomik açıdan bazı sıkıntılara buna bağlı olarak belirsizliğe yol açmakta. Avrupa tatili yapmak isteyenler için olumlu olsa da yatırımcı için kötü bir 52 hafta diyebiliriz.

 

Sonuç olarak son 52 haftanın Şampiyonu bugün itibariyle Tahvil Bono olsa da aynı performansı önümüzdeki dönem sürdürür mü bilinmez. Peki ne yapmalıyız? Trendi takip.  

 

 

 

 

 

Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler “Yatırım Danışmanlığı” kapsamında değildir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve ciddi zararlara uğrayabilirsiniz.