• GRAM ALTIN
  275,92
  % 0,87
 • $ DOLAR
  5,8147
  % 0,40
 • € EURO
  6,4658
  % 0,21
 • BIST 100
  110.477
  % 0,33
 • ONS ALTIN
  1476,42
  % 0,45
 • PETROL
  64,94
  % 1,15
 • BITCOIN
  42012,152
  % 0,79

Cisco Systems Hisse Analizi (2019/3)

Cisco Systems Hisse Analizi (2019/3)
 • argo
 • - 4 hafta önce

Cisco Systems, merkezi San Jose, Kaliforniya’da olan Amerikalı çok uluslu bir ağ teknolojileri şirketi. 1984 yılında Stanford Üniversitesi’nden Len Bosack ve Sandy Lerner tarafından kurulmuştur. Şirketin ismi San Francisco şehrinin son iki hecesinden oluşturulmuş.

 

 

 

CISCO SYSTEMS HİSSE SENEDİ SEMBOLÜ NEDİR?

Cisco Systems, NASDAQ’da “CSCO” sembolü altında işlem görmektedir.

 

 

CISCO SYSTEMS NE SIKLIKLA TEMETTÜ ÖDEMEKTEDİR? CISCO SYSTEMS İÇİN TEMETTÜ GETİRİSİ NEDİR?

Cisco Systems, 3 ayda bir, hisse başı 0,35 $ temettü ödemesi yapmaktadır. Bu ödeme, yıllık hisse başına 1,4 $ temettü ödemesine denk gelmektedir. Ayrıca temettü verimliliği %3,12’dir.

Aşağıdaki tabloda dönemlik dağıtılan temettü miktarının tablosunu inceleyebilirsiniz.

 

 

Türk Havayolları ve Cisco Systems İş birliği 

 

 

CISCO, HİSSE SENEDİNİN GERİ ALIM PROGRAMI VAR MI?

Cisco Systems, yönetim kurulunun 13 Şubat 2019 Çarşamba günü, 15 milyar $ değerinde hisse senedi geri alım planı başlattığını açıkladı. Bu geri alım yetkisi, şirkete açık piyasa alımlarıyla stoklarının %6,5’ini satın alma yetkisi verdi.

Borsa geri alım planları genellikle şirketin hisselerinin değer düşüklüğüne inandığının bir işaretidir.

 

CISCO SYSTEMS’İN 2019/3 ÇEYREĞİNDEKİ  KAZANCI NASILDI?

Cisco Systems, Inc. (NASDAQ: CSCO), üç aylık kazanç sonuçlarını 13 Kasım 2019 Çarşamba günü açıkladı. Ağ ekipmanı sağlayıcısı, bu çeyrekte hisse başına 0,84 dolar kazanç elde ettiğini bildirdi. Analistlerin 0,81 dolarlık konsensüs tahminlerini 0,03 dolarlık farkla geçti.

Cisco, 13.09 milyar dolarlık analist tahminlerinin üzerinde, çeyrek dönem için 13.16 milyar dolar gelir elde etti.
Cisco Systems, %32.43 oranında özkaynak kârlılığına ve %22.39 net kar marjına sahiptir.
Şirketin üçüncü çeyrek geliri, geçen yılın aynı çeyreğine göre %7.7 arttı. Geçen sene aynı dönemde, işletme 0.75 $ hisse başına kazanç bildirmişti. 

Şirket ile ilgili geleceğe dönük analist beklentilerini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

 

CİSCO SYSTEMS’İN GELECEK ÇEYREK GELİRLERİNDEN BEKLENTİSİ NEDİR? 

Cisco Systems, 13 Kasım 2019 Çarşamba günü ikinci çeyrek kazanç beklentisinde bir güncelleme yaptı. Şirket, Thomson Reuters konsensüs tahmini olan 0.79 dolara kıyasla, hisse başına kazanç beklentisini 0.75-0.77 dolar olarak belirledi.

Şirket, 12.77 milyar dolarlık konsensüs gelir beklentisine kıyasla 11.82-12.07 milyar $’lık (%3-5) düşük gelir beklentisi açıkladı.

Bu açıklamanın ardından beklentilerin üzerinde açıklanan 3Ç kazanç ve gelirleri de hissede ciddi satışların meydana gelmesini durduramadı.

Hisse 14 Kasım 2019 tarihinde yaklaşık %8’lik düşüş yaşadı.

 

 

ANALİSTLER CISCO İÇİN HANGİ FİYAT HEDEFİNİ BELİRLEDİ?

25 aracı kurum, Cisco Systems hissesi için 1 yıllık hedef fiyatlar belirledi.

Tahminleri 45,00 ile 62,00 dolar arasında değişiyor. Ortalama olarak, Cisco Systems hisse senedi fiyatlarının gelecek yıl 54.10$’a ulaşmasını bekliyorlar.

Bu, hisse senedinin mevcut fiyatından %20 oranında bir yükseliş potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor.

Aşağıdaki tabloda analist tahminleri ile hissenin gerçek performansını inceleyebilirsiniz.

ANALİSTLERİN CISCO İÇİN ÖNERİLERİ NEDİR?

25 Wall Street analisti, Cisco Systems için “al”, “tut” ve “sat” derecelendirmelerini yayınladı. Şu anda hisse senedi için 9 ”TUT” ve 16 ”AL” önerisi bulunmaktadır. Bu durumda ”AL” yönünde fikir birliği olduğu söylenebilir.

 

WALL STREET ANALİSTLERİ CISCO SYSTEMS HİSSESİ HAKKINDA NE SÖYLÜYOR?

Cisco’nun 2020 mali yılı için tahmin ettiği ilk çeyreği sonuçları yatırımcıları olumsuz etkiledi. Girişimci, ticari ve hizmet sağlayıcı pazarlarındaki durgun performansa rağmen cisco’nun yıllık bazda gelirleri marjinal bir şekilde yükseldi.

Ekonomik koşullar (ABD-Çin ticareti, Brexit ve diğerleri nedeniyle) ve Çin ekonomisinin yavaşlaması nedeniyle yönetim, pazardaki büyümenin yakın vadede yavaşlamasını beklemektedir.

 

CISCO SYSTEMS’IN ÖNEMLİ RAKİPLERİNDEN BAZILARI KİMLERDİR?

QUALCOMM (QCOM), Motorola Solutions (MSI), Palo Alto Networks (PANW), F5 Networks (FFIV), Juniper Networks (JNPR), Ubiquiti Networks (UBNT), Ciena (CIEN), ViaSat (VSAT), Echostar (SATS), Finisar (FNSR), InterDigital Wireless (IDCC), Infinera (INFN), Plantronics (PLT), Comtech Telecomm. (CMTL) ve NetGear (NTGR).

CISCO SYSTEMS HİSSEDARLARI BAŞKA HANGİ HİSSE SENETLERİNE SAHİPTİR?

Intel (INTC), AT&T (T), NVIDIA (NVDA), Pfizer (PFE), General Electric (GE), Verizon Communications (VZ), Walt Disney (DIS), Micron Technology (MU), Johnson & Johnson (JNJ) and Bank of America (BAC).

 

CISCO SYSTEMS HİSSE SENEDİNİN BUGÜNKÜ FİYATI NEDİR?

CSCO hisselerinin bir adedi 45.09 $ karşılığında satın alınabilir.

 

CISCO SYSTEMS  ŞİRKETİNİN  BÜYÜKLÜĞÜ NEDİR?

Cisco Systems, 191,35 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahiptir. Her yıl yaklaşık 51.90 milyar dolar gelir elde etmektedir.

Ağ ekipmanı sağlayıcısı her yıl yaklaşık 11.62 milyar dolar net gelir (kâr) elde ederken, hisse başına 2.85 dolar kazanıyor.

Cisco Systems, dünya genelinde 75.900 işçi çalıştırmaktadır.

 

CISCO SYSTEMS İÇİN ANKET PUANLAMASI

 

Puanlama      : 3,2/5
Yüksek Oylar: 2253
Düşük Oylar. : 1321 
Toplam Oylar: 3574

 

SONUÇ

Borsa gelecektir…

Borsada yatırım yaparken açıklanan bilançoyu incelemek önemlidir ancak şirketin gelecek ile ilgili hazırladığı rapor çok daha önemlidir.

Bunun en büyük örneği Cisco oldu. Şirket beklentilerin üzerinde kazanç sağladı ancak gelecek bilançolar için çeşitli nedenlerle gelirlerinin düşeceği beklentisi olduğunu açıkladı. Bu nedenle sert satışlar görüldü.

ABD’nin en büyük şirketlerinden biri olan Cisco Systems için olumlu beklentilerimiz var.

Şirketin fiyatının alım için uygun seviyelerde olduğunu düşünüyoruz.

Hedef fiyat beklentimiz aşağıdaki tablodaki gibidir. Bol kazançlar…

 

Burada yer alan bilgiler Para Takipçisi tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.

Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Tüm veriler, Para Takipçisi tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan Para Takipçisi sorumlu değildir.