• GRAM ALTIN
  271,75
  % -0,40
 • $ DOLAR
  5,7884
  % 0,62
 • € EURO
  6,4038
  % 0,17
 • £ POUND
  7,6197
  % 0,50
 • ONS ALTIN
  1460,69
  % -1,02
 • PETROL
  64,37
  % 1,55
 • BITCOIN
  43313,172
  % -0,21
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

En İyi Yatırım Nasıl Yapılır?

En İyi Yatırım Nasıl Yapılır?
Ticarette ana mantık şöyledir; ”Malı Ucuza Al, Ederine Sat.”
Peki bu strateji uygulanabilir mi?
Serbest piyasada ortamında yatırım aracının ucuz mu yoksa pahalı mı olduğunu anlamak kolay değildir. Hatta tespit edilse bile kazanç çok uzakta olabilir.
Örneğin borsada X hissesinin temel ve teknik parametrelere göre ucuz olduğunu düşünelim. Peki bu hisse neden bu kadar ucuzlamıştır?
Sebepleri
Hisse ile ilgili temel sorunlar vardır. Örneğin rakipleri ile mücadele edemiyordur veya bulunduğu sektör cazibesini kaydediyordur. Yönetim, şirketi iyi yönetemiyordur. Birçok temel neden olabilir. Bu durumlarda bu hisse ne kadar ucuz görünürse görünsün alınmaz.

 

Bunu şöyle düşünün; bir dönem cazibesi yüksek olan bir bölgede 10 birime ev aldınız. Bir süre fiyatlar yükseldi. Sizin ev 15 birim oldu. Ancak başka bir bölgenin yıldızı parlamaya başladı. Böyle olunca sizin bölgede bulunan evlerin piyasa fiyatı 12 birime düştü. Eğer bu durumda sırf fiyat düştü diye 12 birimden ev alırsanız zarar edersiniz.

 

Alım en kazançlı nasıl yapılır?

Piyasa genel olarak temel veriler bakımından bozulmuştur. Seçtiğiniz hisse senedinin temel verilerinin sağlam olduğunu tespit etmişsinizdir. Hissenizdeki düşüşün borsanın genel durumundan kaynaklı olduğuna eminseniz işte o fiyat alım için uygun yani ucuzdur. Bu seviyeden alım yapıp piyasa normale döndüğünde malı ederine satabilirsiniz.

 

 

Fiyatlar düşünce borsacı alım yapmaktan korkar çünkü temel verilere hakim değildir. Ancak şöyle bir durum da olabilir. Genel piyasalar ciddi ve kötü sinyaller veriyordur. Siz alacağınız hisse senedini çok iyi inceleyip, ucuza alsanız bile yeniden satmak için çok uzun beklenebilir. Bu durumda hem psikolojik olarak huzursuz bir süreç yaşanır hem de o dönemdeki diğer yatırım araçlarından mahrum kalınır. Bunun en büyük örneği faiz kazancından bile mahrum olmaktır.

 

Sıkıntılı piyasa zamanlarında mal alınıp piyasa normale döndüğünde bir miktar satış yapılır. Portföy belli bir oranda temettü veren hisseleri barındırmalıdır. Temettü vermese bile geleceği parlak ve yükseliş potansiyeli olan şirketler seçilmelidir.

 

Yatırım Stratejisi

 

Portföyü futbol takımı gibi düşünün. Sahaya sürdüğünüz oyuncudan daha iyi bir oyuncu bulduysan satıp  iyi olanı almalısın. 


Veya oyuncun sana göre fazla değerlendi ise artık bir düzeltme bekliyorsan ağırlığı azaltabilirsin. Genel piyasanın çok şiştiğini düşünüyorsan yine iyi oyuncunun kazancının bir kısmını realize edebilirsin. Bu değişikler hisse senetleri arasında olabileceği gibi arsa, tarla, ev, faiz, döviz, altın, fon vb. yatırım araçları kullanılarak yapılabilir.

Piyasa normal ancak takip ettiğiniz yatırım aracı düşüş içerisinde ise iyi araştırma yapmalı. Çünkü bir yerde hata yapıyor olabilirsiniz. Belki değeri çok yükselmiş ve düzeltme yapıyor olabilir.

 

Yatırım aracını doğru strateji ile aldım, peki bu hisse sonsuza kadar elimde kalırsa nakit akışımı nasıl sağlayacağım?

 

Aslında seçtiğiniz yatırım doğru ve geleceği parlak ise gönül ister ki hiç satma ama nakit akışı olmazsa batarız. Mümkünse temettüsü veya kirası yeterli olsun isteriz. Ama muhtemelen yeterli olmayacaktır.

 

 

Stratejinin ana mantığı ”Kazan Kazan”dır. Sana kazandıracak birine paranı yatırırsın, onda ışık görürsen onunla iş birliğin zaman zaman ağırlığını azaltma-yükseltme olsa da devam eder. Ama para kazandıracak ışığı, potansiyeli yoksa ya hiç onla takılmazsın ya da yanından uzaklaşırsın.
Slogan, ya da doğru formül olarak okuyun, şu olmalıdır: ”Doğru yatırım aracını tespit et; doğru zamanda al, doğru zamanda sat/ağırlığı azalt veya yükselt”.