• GRAM ALTIN
  275,92
  % 0,87
 • $ DOLAR
  5,8147
  % 0,40
 • € EURO
  6,4658
  % 0,21
 • BIST 100
  110.477
  % 0,33
 • ONS ALTIN
  1476,42
  % 0,45
 • PETROL
  64,94
  % 1,15
 • BITCOIN
  42015,724
  % 0,80

FinTech Nedir? Geleceğin İş Hayatındaki Önemi

FinTech Nedir? Geleceğin İş Hayatındaki Önemi

Son yılların en trend sözcüklerinden biri olan fintech, finans (finance) ve teknoloji  (technology) kelimelerinin birleşiminden oluşuyor ve dünyanın birçok yerinden büyük yatırımlar almaya devam eden bir sektör olarak varlığını sürdürüyor.

 

Fintech kısaca, “finansal hizmetlerin kolay, iyi, hızlı verilmesi amacıyla oluşturulmuş finans ve teknolojiyi bir araya getiren sektör” olarak tanımlanabilir.

 

Wharton School’da MBA öğrencisi ve okulun FinTech Girişimi’nin kurucularından Daniel McAuley, FinTech’i “finansal sistemleri daha verimli hale getirmek için teknoloji kullanan şirketlerden oluşan ekonomik bir endüstri” olarak tanımlıyor.

 

 

Fintechlere daha çok ödeme sistemleri alanında rastlanılmaktadır. Bunun dışında borç verme, kişisel finansman, perakende yatırımları, kurumsal yatırımlar, kitlesel fonlama, varlık yönetimi ve para transferi alanlarında da hizmet veren pek çok fintech bulunmaktadır.

 

Teknoloji ve finansın bir arada yürüdüğü fintech, en çok İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygınlık gösteriyor. Londra’da giderek artan bir potansiyel gösteren fintech sektörü Londra halkının yüzde 40’ının da iş alanını tanımlıyor.

 

Öyle ki dünyada geçtiğimiz yıl FinTech alanında 22,5 milyar dolar yatırım yapıldı.

 

 

İşte Fintech Hakkında Bilmeniz Gerekenler:

İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde hızla gelişen fintech sektörü, müşterilerin yeni ürün ve finansal hizmet ihtiyaçlarını dijital ortamlar üzerinde çözen yöntemler sunuyor. Yeni teknolojik kanalların işleri daha hızlı ve efektif çözümler üreterek gerçekleştirmesi yeni global trendlerin de yaygınlaşmasına ön ayak oluyor.

 

Mobil ödeme sistemlerinin bu kadar yaygınlaşması ve gündelik hayatın içerisinde oldukça sık bir şekilde kullanılması fintech sektörünün nimetlerinden sadece biri.

 

Finans sektörü müşterilerinin giderek teknolojik ürün ve çözümler talep etmesiyle giderek artan bir ivme yakalayan fintech, her yerde internete bağlanılabilmesi ve finansal işlemlerin mekandan bağımsız halde yapılma arzusunun birleşmesiyle daha da gelişen bir sektöre dönüşüyor. 

 

Yeni nesil finansal yazılımları gerçekleştiren girişimciler farklı ihtiyaçlara yönelik mobil uygulama ve hizmetler geliştirerek yeni neslin teknolojik ihtiyaçlarını da tatmin etmeyi planlıyor. Amerika ve Avrupa’nın büyük pay sahibi olduğu bu gelişimde Nordik ülkeler de bu iki oyuncunun ardından üçüncü sırada yer alıyor.

 

2014 yılında 10 milyar doların üzerinde yatırım alan fintech sektörünün önümüzdeki 10 yılda yüzde 40’ın üzerinde büyümesi öngörülüyor.

 

Bankacılık sektörünün yaptığı işleri çok daha ucuz ve efektif yollardan gerçekleştiren fintech sektörü iş dünyasını baştan aşağı değiştirmeyi amaçlıyor. Bankalar ve tüketiciler arasındaki ilişkileri değiştiren ve bankacılık sektöründen pazar çalmaya başlayan fintech şirketleri, bireyden bireye para transferleri ve finansal çözümler sağlayarak önemli ölçüde başarı elde ettiler.

 

Finans profesyoneli olan pek çok melek yatırımcının da yeni girişimcileri desteklediği ve başarılı exit stratejileri ile birlikte sektörün daha da fazla büyüyeceği ve hacmini artıracağı aşikar.

 

 

Peki Türkiye’de bu sektör ne aşamada? 

Türkiye’de e-ticaretin büyümesi ile birlikte mobil bankacılığın da giderek büyümesi ve finans teknolojilerine yapılacak olan yatırımların artması bekleniyor.
Paraşüt, İyzico, Ödeal gibi yerli finTech girişimlerinin çoğu yurt dışından yatırımcılarla görüştü, yatırımlar aldı. Büyümeye de devam ediyorlar.
Bugün büyük büyümelere ulaşmış birçok yerli fintech girişiminin de bir zamanlar bünyesinde yer aldığı İTÜ Çekirdek, ING Bank’ın da katkılarıyla fintech alanında girişimci olmak isteyenlere kapılarını açıyor.

 

Kaynaklar: hürriyet.com/fintech, hepsipay.com/fintech, ceodutent.com/fintech-finans

 

Katkılarından dolayı değerli konuk yazar Sayın B.KULA’ya teşekkür ederiz.