• GRAM ALTIN
  274,79
  % -0,10
 • $ DOLAR
  5,7944
  % -0,11
 • € EURO
  6,4566
  % -0,10
 • £ POUND
  7,6459
  % -0,37
 • ONS ALTIN
  1475,36
  % 0,01
 • PETROL
  63,87
  % -0,73
 • BITCOIN
  41691,143
  % -0,94
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Her Ay Artıp Azalan PMI Nedir?Bu Endeks Ne İşe Yarar?

Her Ay Artıp Azalan PMI Nedir?Bu Endeks Ne İşe Yarar?

Ekonomiye biraz da olsa ilgi duyuyorsanız şu haberi son günlerde mutlaka görmüşsünüzdür:

“İstanbul İmalat PMI aralıkta 45,2 oldu.

Kasım ayında 44,1 olarak ölçülen İstanbul Sanayi Odası İstanbul İmalat PMI  aralık ayında 45,2’ye yükselerek İstanbul imalat sektörünün faaliyet koşullarındaki bozulmanın son 4 ayın en düşük hızında gerçekleştiğine işaret etti.” 

 

PMI (Endeksi) nedir?

 

Her zamanki gibi tanımı ile başlayalım. İngilizce “Purchasing Manager Index” yani “Satın Alma Müdürleri Endeksi” olarak çevrilebilir. Yani PMI “Endeksi” demek yanlış, zaten tanımda endeks var.

 

Peki özel bir işletme ya da kamu kurumu olsun, satın alma departmanı dolayısıyla müdürünün temel görevi nedir?

 

Departmanın temel görevi şirket ya da kurumun politika ve hedefleri doğrultusunda ihtiyaç duyulan ürün/hizmet satın almasını gerçekleştirmek amacıyla istenilen niteliklerde tedarikçi araştırmak, bulmak ve satın alma faaliyetleri ile ithalat işlemlerini gerçekleştirerek ve gümrük operasyonlarını organize ederek birimlerle koordineli olarak tedarikçi/taşeron devreye almak ve değerlendirmektir.

 

Müdür ise bu departmanın yapıp yapamadığı her eylemden sorumlu kişidir.

 

 

PMI Endeksi ise şirketlerin satın alma yöneticilerinin, mal ve hizmet satın alma eğilimlerini inceleyen bir göstergedir. Buradaki amaç şirketlerdeki satın alma yöneticilerinin, şirketin ihtiyaç duyduğu tüm talepler (mal, hizmet, vs.) ile ilgili olarak yapılacak satın alma işlemlerinde hangi yöntemi izleyeceklerinin anketler yoluyla saptanmaya çalışılmasıdır.

 

Kısaca musluğun başındakilerin, ekonominin nasıl gittiğine dair görüşlerinin matematiksel şekilde ifade edilmesidir.

 

PMI anketleri genelde  ayın ilk iş günü, inşaat sektöründe ayın ikinci iş günü, hizmet sektöründe ise ayın üçüncü iş gününde yayınlanmaktadır. PMI verisinin yine bir başka özelliği mevsim etkisinden arındırılmış olmasıdır.

 

18 farklı sektörden, 400 satın alma yöneticisine yapılan bu aylık anketler sonucunda elde edilecek sonuçlar; merkez bankaları, özel ve kamu bankalar, ticari karar verme yetkisi bulunanlar ve mali piyasalar tarafından sıkı bir şekilde takip edilir.

 

PMI Endeksi, grafikteki 5 ayrı endeksin ağırlıkları baz alınarak hesaplanan birleşik bir endeks olma özelliğini taşır: Yeni Siparişler %30, Üretim %25, İstihdam  %20, Tedarikçilerin Teslim Süresi %15, Girdi Stoku %10.

 

Kısaca bir şirketin ekonomik durumunu belirleyen çok temel 5 verinin karışımı ile oluşturulan bir endeks.

 

 

Nasıl Yorumlanır?

 

Referans sayımız 50. (0=50)

 

50’nin altı olumsuz bir gidişat beklendiğini gösterirken 50’nin üstü ise ekonomide büyüme beklentisinin olduğunu gösterir.

 

Aynı şekilde bir önceki ay PMI değeri örneğin 54 çıkmış, bu ay 50 çıkmış ise aylık endekste bir değişim olmadığı şeklinde yorumlanabilir.

 

Madem yorumlamayı da öğrendik, buyurun grafiklere…

 

 

ABD’nin son 2 yıllık İmalat PMI grafiği. Son değer 54,1. Volatilitenin ve standart sapmanın son derece düşük olduğunu, sürekli olarak 50 üstünde seyreden bir manzara sizin de dikkatinizi çekmiştir. “2019’da resesyon mu var?” sorusunun spekülasyondan ibaret olduğunu gözümüze sokan bir grafik.

 

 

Euro bölgesinde de durum fena değil. Euro Zone İmalat PMI grafiği. Son veri 51,4. İtalya bütçe krizi, Brexit tartışmaları ve Fransa’daki siyasi/toplumsal kriz sonrası 2 yıldır 50’ye en yakın yerde olduklarını belirtmekte fayda var. 

 

 

Bu da son 2 yıllık Türkiye İmalat PMI. Son veri 2 Ocak’ta açıklandı: 44,2. 2018 ortasından itibaren bozulan grafiğe dikkat etmekte fayda var. Bazı uzmanlar 42 ve altının resesyona işaret ettiğini de sık sık dile getiriyorlar, bu bilgi de aklımızın bir kenarında dursun.

 

 

Bu grafik de ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansı söz konusu olduğunda, en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından hazırlanan İstanbul İmalat PMI anketlerinin sonucu.

 

Teğet geçen 2008 Krizi’nden sonra en düşük seviyeleri gördüğümüz bir dönemin arkada kaldığını söylemek için henüz erken olsa da toparlanmaya başladığını görmek sevindirici. İçinde bulunduğumuz durumun ciddiyetini göstermesi açısından ise aydınlatıcı.

 

Diğer önemli makro ekonomik veriler gibi PMI verisinin de istikrarlı ve doğru aralıklarda olması hayati önem taşıyor.

 

Bizlere ise bu veriyi takip edip geleceği öngörmek kalıyor.(!)