• GRAM ALTIN
  271,74
  % 0,63
 • $ DOLAR
  5,7608
  % 0,41
 • € EURO
  6,3440
  % 0,40
 • £ POUND
  7,3727
  % 0,25
 • ONS ALTIN
  1466,39
  % 0,15
 • PETROL
  62,53
  % 0,76
 • BITCOIN
  50032,601
  % -0,89
 • BIST 100
  104.787
  % -0,04

Hisse Başına Kâr Ne Demektir?

Hisse Başına Kâr Ne Demektir?

Hisse başına kâr (İngilizcesi earnings per share EPS) bir işletmenin net kârının dolaşımdaki hisse senetlerine oranıdır. Bu oran yatırım yapılmak istenen şirketleri değerlendirme açısından önemlidir.

 

*Güncel rakamlar değildir.

 

Değerlendirme yapılırken, şirket kıyaslamasında hisse başına kârı yüksek olan şirketler yatırım için öne çıkacaktır. Tabi bu durumda elde edilen kârın şirketin faaliyetlerinden gelmesi önemlidir. Örneğin şirket 2 dönüm arsa sattığı için hisse başına yüksek kâr sağlaması geçicidir.

 

Şirket değerlendirmelerinde tahminler genel olarak hisse başına elde edilecek kârlar üzerinden yapılır. Analistler çeyreksel ve yıllık olarak elde edilecek net kârı tahmin etmeye çalışırlar.

 

Resimde Microsoft’un hisse başına kârı, beklenti tablosu bulunmaktadır. 2021 yılı dahil olmak üzere yapılan tahmin yatırımcıların kararları için büyük önem taşımaktadır. Görüldüğü üzere analistler bu şirketin kârılarını her sene yükseltmesini beklemektedir. 2019 yılı sonunda hisse başına kazanç 4,1$ iken 2020 yılında 5,13$, 2021 yılında ise beklenti 5,66$’dır.

 

 

Diğer örneğimiz ise dünyaca ünlü Apple şirketinin hisse başına kâr analizini gösteren grafiktir. Görüldüğü gibi Microsoft’tan farklı olarak analistler bazı dönemlerde düşüş beklerlerken bazılarında önemli yükseliş beklentisi içendeler.

 

 

 

Eğer hisse başına kâr raporu piyasa beklentilerinden çok farklı gelirse hisse fiyatı iki yönde de hızlı ve dramatik bir değişim yaşayabilir. Hisse başına kâr, bir hissenin değerinin belirlenişindeki kilit faktörlerden biridir çünkü kârılılığın, büyümenin ve performansın bir göstergesidir.

 

Hisse Başına Kâr Nasıl Hesaplanır?

 

Hisse Başına Kâr = (Net Kâr – Rüçhanlı Hisse Senetlerindeki Kar Payı) / Tedavüldeki Hisse Senedi Sayısı (Ödenmiş Sermaye)

 

 

 

Hesaplama Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Hususlar

 

Hisse başına kâr bir şirketin değerini ölçmede kullanılan en temel araçlardan biri olsa da, eğer şirket kendi hissesini geri alıyorsa yanıltıcı olabilir çünkü bu durumda şirketin tedavüldeki hisse senetleri azalarak hisse başına kârın yükselmesini sağlar.

 

Son olarak kıyaslama yaparken incelenmesi gereken önemli husus ise, eğer X şirketi daha az borç ve harcama ile Y şirketiyle aynı hisse başına kazanç sağlıyorsa bu durumda yatırım için X şirketinin seçilmesi gerekir.