• GRAM ALTIN
  275,92
  % 0,87
 • $ DOLAR
  5,8147
  % 0,40
 • € EURO
  6,4658
  % 0,21
 • BIST 100
  110.477
  % 0,33
 • ONS ALTIN
  1476,42
  % 0,45
 • PETROL
  64,94
  % 1,15
 • BITCOIN
  42015,737
  % 0,80

Kasım’ın Sonuna Doğru Havalar Soğuyor!

Kasım’ın Sonuna Doğru Havalar Soğuyor!

Son iki haftadır küresel gündemi belirleyen iki konu var: ABD-Çin görüşmelerinin akıbeti ve pek çok ülkede devam eden protesto gösterileri.

Düzenli takipçilerimiz hatırlayacaktır: Geçtiğimiz on günlük süre zarfında ABD-Çin arasında imzalanması muhtemel nihai anlaşmanın birinci aşamasının (first phase) yıl sonundan önce imzalanması haberleri üzerine gerek ABD gerekse gelişmekte olan ülkeler piyasalarında yukarı yönlü hareketler görüldü.

ABD endeksleri tarihî zirveleri test ederken, örneğin Bist 100 endeksi 20 aylık rekor seviyesine kadar tırmandı.

Doğal olarak tahvil-faiz ile altın cephesinde aynı oranda ve ters yönlü hareketler gördük. Ons altın/USD ay başından beri 1510’lu seviyelerden önce 1450’li seviyelere çekildi. Düşüş devam eder mi diye düşünürken hafif tepki alımları gerçekleşti.

Ancak bu iki cephede de iki gündür rüzgârın yön değiştirmesi ile seyir yön değiştirdi.

Şöyle ki; ABD Senatosu salı günü Hong Kong’daki protestocuları destekleyen yasa tasarısını oy birliği ile kabul ederek, Çin’i gösterilerin şiddet ile bastırılmaması hususunda uyardı.

Çin, çarşamba günü, ABD’yi Hong Kong’un iç işlerine karışmayı bırakması konusunda uyararak, senatodan geçen tasarının yasalaşması durumunda detayları belirtilmeyen bir misilleme yapılacağı tehdidinde bulundu.

Bununla birlikte, Hong Kong hükümeti suçluların Çin’e iadesini kapsayan yasa tasarısından büyük pişmanlık duyduklarını belirterek, bunun ABD ve Hong Kong ilişkilerini son derece olumsuz şekilde etkilediğini bildirdi.

Sonuç olarak piyasalar son 2 gündür satıcılı seyir izlerken altında yatay, tahvilde ise yukarı yönlü hareketler takip ediliyor.

Dün ise ABD Başkanı Trump, Pekin ile ticaret savaşını sona erdirecek bir anlaşmaya varılamaması halinde  Çin’den ithal edilen ürünlere uygulanan tarifeleri daha da arttıracağını söyledi.

ABD’nin açıklamalarının iki nedeni olabilir: 1. Birinci faz anlaşmadan en büyük payı kapıp iç politikada bu kazanımdan faydalanmak.

ABD’de yaklaşan seçim Trump’ın Türkiye ile gerçekleştirdiği görüşmede olduğu gibi ılımlı olmasını ve olumlu bir hava yakalamasını zorunlu kılıyor. Devam eden azil sürecinde tanıklardan dişe dokunur  beyanlar duymasak da bu yaşananlar her başkanın tecrübe ettiği olaylar değil, önünde de kritik bir seçim süreci var.

Öte yandan Çin hükümeti, özerk bölge Hong Kong üzerinde sanıldığı kadar sağlam bir otorite kuramadığını ve baskıcı bir yönetimin dahi bastırılması zor toplumsal olaylara sahne olabileceğini fark etmiş görünüyor. Olayları yatıştırmak ve kriz yönetim sürecini bir kazanca dönüştürmeye çalışacaklar.

Muhtemel 2. neden ise daha basit: Birinci faz anlaşmasının yapılmayacağını -en azından yıl başından önce- iki taraf da biliyor, piyasalarda değişen rüzgâr bunun işareti ve karşılıklı yapılan sert açıklamalar ve yaptırımlar seçmeni ve piyasaları hazırlamak için yapılan hamleler.

Para Takipçisi ikinci nedeni mantıklı görmekle birlikte birinci nedene inanmak istiyor.

Bambaşka bir bakış açısı daha var tabii: Zaten anlaşmanın olmayacağı ortada, iki taraf da bunu biliyor fakat krizden çıkmış bir dünyanın hazır olmadığını düşünüyorlar. Sonuçta göstermelik bir anlaşma imzalanacak ama somut bir adım ortaya konmayacak.

Haber akışının yoğunluğu ve piyasaların bu gelişmelere verdiği tepkileri takip etmek gerçekten çok zor. Tüm ihtimaller göz önüne alınarak rasyonel kararlar almanız ve en iyi getiriyi elde etmeniz dileğiyle, bol kazançlar.

Önemli Göstergeler ve Pariteler:

Bist100: 106.798

Dolar/TL: 5,69

Dolar Endeksi: 97,84

Ons altın/Dolar: 1.473

Türkiye CDS Primi: 304

Türkiye MSCI Endeksi: 26,93

SP 500: 3.108

Nasdaq 100: 8.283

Dow 30: 27.921

Brent Petrol/USD: 62

ABD Ham Petrol/USD: 56