• GRAM ALTIN
  271,74
  % 0,63
 • $ DOLAR
  5,7608
  % 0,41
 • € EURO
  6,3440
  % 0,40
 • £ POUND
  7,3727
  % 0,25
 • ONS ALTIN
  1466,39
  % 0,15
 • PETROL
  62,53
  % 0,76
 • BITCOIN
  50032,354
  % -0,89
 • BIST 100
  104.787
  % -0,04

Kordsa Şirket İncelemesi

Kordsa Şirket İncelemesi
 • argo
 • - 4 hafta önce

 

Lastik ve inşaat güçlendirme ile kompozit teknolojileri pazarlarının global oyuncusu Kordsa, 4.500’ü aşkın çalışanı ile Türkiye, Brezilya, Endonezya, Tayland ve ABD olmak üzere 5 ülkede 12 üretim tesisi ile hizmet veriyor.

 

Kordsa, Dünya’da her 3 otomobil lastiğinden 1’ini, her 3 uçak lastiğinden 2’sini güçlendirmektedir.

 

Lastik takviye malzeme sektörünün yıllık ortalama %1,5 – %2,5 (Dolar bazında) büyüdüğü ortamda, kompozit teknolojilerinin önümüzdeki yıllarda yıllık olarak %8 oranında büyümesi beklenmektedir.

 

Şirket’in satış gelirlerinin 2019 ilk yarı itibarıyla %80’ni USD, kalanı ise EUR bazlıdır. Giderler kısmında ise, girdilerin %82’si USD, kalan kısmı ise diğer yerel para birimlerinden (TL %6, IDR %7, BRL %4 Baht %1) oluşmaktadır.

 

 

Düzenli temettü ödeyen Şirket’in önümüzdeki yıllarda ödeyeceği kar payının artarak devam etmesini bekleniyor. Şirket’in son beş yıllık temettü verimliliği %5,6’dır.

 

 

Ana hissedar %71’lik payı ile Sabancı Holding

 

 

Kordsa, nihai ürün üreticisi olmayıp; tedarik zincirinin ara kısmında yer almaktadır. Hammaddeyi ilgili tedarikçiden alıp, birtakım büküm ve dokuma işlemlerinden geçirerek son üründen önceki haline getirmektedir.

 

 

Şirket’in ana iş kolu olan lastik güçlendirme teknolojilerinde, başlıca naylon ve polyester iplikleri işlenerek araç lastiklerine esneklik ve mukavemet sağlayan kord bezi ve tek kord üretimi yapılmaktadır.

 

Şirket’in yeni iş kolu olan kompozit alanında prepreg üretiminde bezlerin üretiminden başlanır ve kaplama teknolojileriyle ürün halini alır.

 

 

Üretim Tesisleri 

 

 

Kordsa, Avrupa – Orta Doğu – Afrika Bölgesinde naylon kord bezi ve polyester kord bezi üretiminde pazar lideridir.

 

Şirket’in global oyuncu konumundaki müşterileri arasında Bridgestone, Goodyear, Continental, Michelin, Pirelli ve Sumitomo yer almaktadır. Şirket, kord bezi üretiminin yaklaşık %70’ini bu altı büyük oyuncuya sağlamaktadır.

 

 

Şirket’in 2019 yılı ilk yarısında endüstriyel iplik ve bezlerinden elde edilen gelirler, toplam gelirlerin %84’ünü oluşturmuştur. Yeni satın almalarla birlikte Şirket’in kompozit teknolojilerinden elde ettiği gelir “sıfırdan” 2019/06’da %13’e ulaşmıştır.

 

 

Lastik takviye malzemesi geliştirme yetkinliklerini kompozit sektörüne aktaran Kordsa, 2018 yılında üç ve bu yıl da bir adet olmak üzere kompozit malzemeleri alanında faaliyet gösteren dört şirket satın almıştır.

 

Şirket’in toplam maliyetlerinin %62’si hammaddeden oluşmaktadır. Bu giderlerde petrol türevi olan Benzene, Propylene, Butadiene önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Bu kapsamda, petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar maliyetler üzerinde önemli bir etken yaratmaktadır.

 

 

2019 yılının ilk dört ayında küresel çapta lastik satışları %6,6 oranında düşmüştür. Lastik sektörünün 2018 – 2022 arasında %2,6 oranında bileşik büyüme kaydetmesi beklenmektedir.

 

Şirket’in satış gelirlerinin yurtiçi payı oldukça düşüktür. Bu kapsamda Kordsa, yurtiçi ekonomik görünüme ve gelişmelere göre daha az duyarlıdır. Bu yılın başında %39,6 olan yabancı takas payı, 15 Ekim itibarıyla %46’ya yükselmiştir. Borsa İstanbul tarafından açıklanan son endeks değişikliklerine göre Kordsa, yılın son çeyreğindeki dönemde BIST50 endeksine dahil edilmiştir. 

 

 

Kordsa hissesi son beş yıllık süreçte BİST Sanayi endeksi ve BİST100’ün oldukça üzerinde bir getiri elde ederek olumlu bir görüntü sergilemiştir. Son bir yıllık süreçte ise Kordsa hisseleri %8 oranında değer kazanmıştır. Aynı dönemde BİST100 endeksi %4 oranında değer kaybetmiştir.

 

 

Beklenti

 

Global otomotiv piyasasında 2019 yılında görülen daralma ve önümüzdeki dönemde büyüme oranlarındaki aşağı yönlü revizyonlarla birlikte, Kordsa’nın ikinci yarıda görece zayıf bir performans sergilenmesi ve 2019 yılındaki toplam gelirlerin yıllık olarak beklentilerin altında artmasını bekleniyor. Şirket’in satış gelirlerinin 2019 yılında bir önceki yıla göre %27,3 oranında artarak 5.023mn TL’ye ulaşmasını bekleniyor. FAVÖK marjı beklentisi %14,8, kar marjı beklentisi ise %7,4’tür.

 

Ziraat Yatırım Hisse Değerlemesi

 

 

 

Burada yer alan bilgiler Paratakipcisi tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler,yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Tüm veriler, Paratakipcisi tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan Paratakipcisi sorumlu değildir.