• GRAM ALTIN
  275,92
  % 0,87
 • $ DOLAR
  5,8147
  % 0,40
 • € EURO
  6,4658
  % 0,21
 • BIST 100
  110.477
  % 0,33
 • ONS ALTIN
  1476,42
  % 0,45
 • PETROL
  64,94
  % 1,15
 • BITCOIN
  42012,606
  % 0,79

Mikro İhracat

Mikro İhracat
 • argo
 • - 11 ay önce

Özellikle e-ticaretin artması, firmaların web siteleri aracılığıyla dünyanın öteki ucundaki alıcılarla ticaret yapma fırsatı bulabilmeleri, uluslararası B2B hizmet veren yani alıcı ve satıcıların birbirlerini bulabildiği internet platformlarının yaygınlaşması, daha önce ihracat deneyimi olmayan firmaların ihracata adım atabilmelerini sağladı.

Bu noktada, yurt dışından sınırlı bir talep alan veya az miktarda ürün satacağı bir müşteri ile iletişim kuran firmaların bu işlemi belki tek bir kez yapacak olmaları veya satacakları ürün miktarı ve fatura bedelinin düşük olması, onları, ihracat yapacak olmanın getirdiği gümrük ve müşavirlik masrafları karşısında düşündürüyor, bazen geri adım atmalarına sebep oluyordu.

 

Mikro ihracat, Kolay İhracatın Avantajları

 

İhracat yapmak isteyen bir firma, bulunduğu bölgede veya sektörel faaliyet gösteren bir ihracatçı birliğine üye olmalı ve bir gümrük müşavirine noter aracılığıyla gümrük işlemlerini yapabilme yetkisi vermelidir. Her iki işlemde, sürekli ihracat yapacak bir firma için ciddi masraflar teşkil etmez. Aynı zamanda her gümrük beyannamesi karşılığında, müşavir firmalar, yapılan işlemin türüne göre gümrük müşavirliği bedeli alırlar.

 

Örneğin havayolu ile göndereceğiniz, yani ekspres kurye yapacağınız bir gönderi için ihracat beyannamesi açmanız gerekirse, 2019 gümrük müşavirliği asgari tarife bedeli üzerinden 145 TL müşavirlik bedeli ödenmesi gerekecek ki, sınırlı sayıda işlem yapan bir firma için gümrük müşavirleri daha yüksek bedeller talep edecektir. 

 

Ancak mikro ihracat yapıyorsanız bu ve diğer masraflarla karşılaşmayacaksınız, nakliyecinin yani kurye firmasının ürününüzün ağırlık, ebatları ve teslim edileceği ülkeye göre belirleyeceği fiyat tek masrafınız olacak.

 

Mikro İhracat Nasıl Yapılır?

 

 

Mikro ihracat, yurt dışına satış yapacak ve ürün ağırlığı en fazla 150 kg ve ürün bedeli en fazla 7500 EUR olacak şekilde her iki şartı da karşılayan ihracat işlemleri için geçerlidir.

 

Yapacağı gönderi bu koşulları taşıyorsa her firma mikro ihracat yapabilir.

 

Mikro ihracatın temel hedefi, küçük işletme ve kobilerin, gümrük işlemlerinden doğan masraf ve prosedürlerden muaf tutularak, daha kolay ve masrafsız bir şekilde gerekli şartlara uygun sınırlar ile  ihracat işlemleri yapabilmesini sağlamaktır. 

 

Bir ihracat işleminin mikro ihracat sayılabilmesi için, ihracatın kati ve satış amacıyla yapılmış olması gerekir. Hariçte işleme rejimine tabi ürün gönderimi, tamir amaçlı geri dönmek üzere ürün gönderimi ve fuar gönderimi gibi ürün gönderileri mikro ihracat kapsamına girmez.

 

Mikro İhracat Yapmak İçin Gereken Evraklar 

 

Mikro ihracat evrak setinde yer alan evrakların kopyaları ve örnek nüshaları, ürünün yurtdışındaki adrese ulaştırılmasından sorumlu kurye firmalardan sağlanabilir. Pek çok firma evrakların doldurulması konusunda müşterilerine yardımcı da olur.

 

1.Dolaylı Temsil Yetki Belgesi (DHL örnek belge)

2.Mikro İhracat Gönderi Bilgi Formu   (DHL örnek belge)

3.Maliye onaylı Türkçe faturanın aslı veya e-fatura 

4.İngilizce fatura veya proforma (Kurye firmasından bir örnek temin edebilirsiniz)

 

Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı  (ETGB)

 

 

20.07.2011 tarihinde yürürlüğe giren, mevcut gümrük tebliği, posta ve hızlı kargo taşımacılığında değişikliği öngören tebliğ ile elektronik ticaret gümrük beyannameleri ile mikro ihracat yapılabilmesinin önü açıldı. 2012 yılında faal olarak mikro ihracat işlemlerine başlandı.

 

ETGB – Resmi Gazete Tebliğ

 

Hızlı kargo işlemleri yapmaya yetkili kurye firmaları, gönderileri teslim aldıkları firmalar adına “Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi” (ETGB) hazırlama yetkisine sahiptir. Bu beyan ile, ihracat beyannamesi açmaya gerek duyulmadan ürünler yurt dışı edilebilir.

 

Mikro ihracatların, yani küçük çaplı yurtdışı gönderilerin, gümrük beyannamesine ihtiyaç duyulmadan ETGB ile dijital ortamda gerçekleştirilebilmesi aynı zamanda gümrük müdürlüklerinde doğacak yoğunluğu azaltmış ve bu şekilde daha büyük ihracat işlemlerinin daha hızlı gerçekleşmesine imkan sağlanmıştır.

 

Mikro İhracat Alt Sınırı

 

ETGB ile ağırlığı 150kg’ı geçmeyen ve/veya fatura toplamı 7500 Euro’nun altında olan ürünler, mikro ihracat adı altında yurt dışı edilebilir. Dolayısıyla Ağırlık sınırı veya fatura sınırı gönderilerin mikro ihracat kapsamına girip girmeyeceğini belirleyen net sınırlardır.

 

Mikro İhracatçılar İçin Yurtdışı Kurye Tavsiyeleri

 

Bu konuda en uygun fiyatlar sunan firma PTT Kargo firmasıdır ancak PTT Kargo rakiplerinden açık ara ucuz fiyat verirken beraberinde uzun bir termin ve maalesef gönderinin kaybolma risklerini, rakiplerine oranla daha yüksek oranda taşımaktadır.

 

DHL, UPS gibi global firmalar Türkiye’nin her yerinde toplama yapan, dünyanın her noktasına teslimat yapan büyük firmalardır ancak, yerel firmalara göre hizmet fiyatları daha pahalıdır.

 

Kargoweb, Kargogo, ASE express gibi yerel firmalar, İstanbul, İzmir, Ankara gibi belirli şehirlerde hizmet veren, daha uygun fiyatlarla gönderi yapan firmalardır.

 

Mikro İhracat İle Satış Yapılabilecek Global E-ticaret Siteleri

 

Perakende satış yapan firmalar için, mikro ihracatı cazip kılan en önemli faktör, özellikle ABD başta olmak üzere, dünyanın pek çok ülkesinde müşterilere sahip; amazon, etsy, ebay, aliexpress gibi mağazalar üzerinden satış yapabilme şansıdır. Bu mağazalar üzerinde oluşturulan firma sayfasında yer alan ürünler, örneğin İngiltere’de ikamet eden bir müşteri tarafından satın alındığında, mikro ihracat ile, ürünlerin gönderimi, hızlı bir şekilde yapılabilir.

 

Bir diğer önemli nokta, mikro ihracata başlayan firmaların, firma bazında müşteriler bulabilmelerini sağlayan B2B sitelerdir. “alibaba.com”, bu konuda en yaygın bilinen ve en çok kullanılan B2B site olmakla birlikte pek çok muadili site de vardır. 

Gümrük Müşavirleri ve Mikro İhracat

 

Gümrük müşavirleri detaylı beyana dayalı işlem yapabilirler. Temel olarak gümrük müşavirlik firmaları ihracat ve ithalat yapan firmalara hizmet verirler. ETGB düzenleyemezler yani mikro ihracat işlemine aracılık edemezler. 

 

Mikro ihracata başlayan firmaların, yakın gelecek planlarında, daha büyük ölçekli ihracat yapmak var ise, gümrük müşavirleri ile tanışması, muhtemel çalışma şartları üzerine fikir almak adına görüşmeleri faydalı olacaktır. Türkiye ekonomisinin beklentisi ve ülkemizin ihtiyacı, mikro ihracata başlayan firmaların, ihracatçı firmalar haline dönüşecek bir ticaret planı ve vizyon ile yola çıkmalarıdır.

 

 

Mikro İhracat KDV İadesi

 

Türkiye’de KDV kanunu gereği, üretilen mal ve hizmetler, tüketildiği yerde vergiye tabi tutulur. İhracatçı ürünü başka bir ülkeye sevk edeceği için, Türkiye’de fatura değerine ek bir KDV söz konusu değildir. Malın ihraç edildiği ülkedeki ithalatçı firma, malı gümrükten çekerken varsa gümrük vergileri ve beraberinde, kendi ülkesinde geçerli oranda KDV öder.

 

Mikro ihracat yani ETGB sistemi ile yapılan ihracatın ardından, KDV iadesi alabilmek mümkündür. Mikro ihracat işlemleri tamamlandıktan sonra, ihracatçıya, nakliyeci firma tarafından ETGB sorgu numarası verilir. 

 

Normal bir ihracat işleminde KDV iadesi için gümrük nüshası üzerinden işlem yapmak gerekirken, mikro ihracatta ETGB sorgu numarası yeterlidir, çünkü ETGB sistemi yapı ve işleyiş itibarı ile dijital ortamda gerçekleşir. İhracatçı firma ETGB numarasını muhasebe departmanı veya mali müşavirine iletir ve mikro ihracat KDV iade başvurusu bu numara ile yapılır.