• GRAM ALTIN
  271,75
  % -0,40
 • $ DOLAR
  5,7884
  % 0,62
 • € EURO
  6,4038
  % 0,17
 • £ POUND
  7,6197
  % 0,50
 • ONS ALTIN
  1460,69
  % -1,02
 • PETROL
  64,28
  % 1,40
 • BITCOIN
  43222,732
  % 1,67
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Nasıl Yatırım Yapmalı?

Nasıl Yatırım Yapmalı?
 • argo
 • - 10 ay önce

Her okuduğum bilgiyi öğrenemiyorum hatta çok sefer dönüp tekrar okumak zorunda kalıyorum. Öğrendiklerimi yazdıkça bilginin hafızamda daha kalıcı olduğunu fark ettim. Bilimsel bir açıklaması mutlaka vardır ama daha öğrenemedim.

 

 

Yine yatırım ile ilgili kafamdaki soruların cevaplarını ararken bazı bilgilere rastladım. Yatırım yapmak kolay iş değil gerçekten çünkü bir halı saha işletmesi değilsiniz. Halı sahada maçın sonucu ne olursa olsun işletmeci parasını alır. Ödenecek para önceden bellidir. Tahmine ihtiyaç yoktur. Tabii ki bu işin de riskleri vardır ama emin olun para piyasalarıyla karşılaştırılamaz bile.

 

Peki neden halı saha işinde değiliz? Neden bu karmaşık para piyasasında risk alarak yatırım yapıyoruz? Çünkü getirisi yüksek, diğer tüm sektörlerden daha heyecan vericidir.

 

O zaman nasıl başarılı olacağımızı aramaya hep birlikte devam edelim.

 

Yatırım eğlenceli ve heyecanlı bir uğraştır ama yeterli araştırmayı yapmalısınız.

 

Yatırım yaptığınız şirket ve sanayileri seçerken o sektöre karşı ilgi ve bilginiz olmalı.

 

Her hisse senedinin arkasında bir şirket vardır, mutlaka bu şirketi detaylı olarak araştırın.

 

Kısa vadede, yani birkaç ay, hatta birkaç yıl boyunca, bir şirketin başarısı ile hisse fiyatının hiç ilgisi olmayabilir. Uzun vadede ise şirketin başarısı ile hissenin başarısı arasında yüzde yüz doğru orantı oluşabilir. Bu fark size kazandıracaktır; başarılı şirketlere yatırım yaparak sabreden yatırımcı mutlaka amacına ulaşır.

 

 

 

Elinizde hangi hisse senedinin bulunduğunu ve daha önemlisi bu senetleri neden aldığınızı iyi bilin. ‘Bu kağıt çok kâr getirecek, içime doğuyor’ açıklaması kabul edilemez.

 

Uzun vadeli yatırımlarda yanılma oranı yüksek olacaktır.

 

Hisse senedi almak çocuk sahibi olmak gibidir. Eğer bakamayacaksanız almayın. Portföyünüzde aynı anda 5’ten fazla hisse bulundurmayın.

 

Eğer kârlı bir hisse bulamıyorsanız zorlamayın, paranızı bankaya yatırın.

 

Basketbolda topu sektirmeye devam ettiğiniz sürece uygun atış pozisyonu aramaya devam edersiniz, ancak topu tutarsanız atış yapmak veya pas vermek zorunda kalırsınız. Topu sektirmeye devam edin.

 

Bir şirkete para yatırmadan önce mutlaka bilançosuna bakarak şirketin borçlarını ödeme gücüne sahip olup olamadığını kontrol edin.

 

 

 

 

Popüler sektörlerdeki popüler hisselerden uzak durun. Fazla ilgi görmeyen ve büyümeyen sanayilerde yer alan ‘büyük’ şirketler daima en fazla kârı getirenlerdir.

 

Küçük şirketlere yatırım yapmadan önce kâr etmelerini bekleyin.

 

Bir ömür boyu yapacağınız yatırımlarda birkaç tane yüksek getiri sağlayan hisse bulmak sizin için yeterli olacaktır.

 

Ülkenin her bölgesine ve her iş koluna hâkim, vizyonu geniş bir yatırımcı ileride büyüyerek yüksek kâr sağlayacak firmaları profesyonellerden çok daha önce tespit edebilirler.

 

 

 

 

Borsada düşüşler mevsim değişimleri kadar normaldir. Eğer hazırlıklıysanız zarar görmezsiniz. Borsadaki fiyat düşüşleri panik içinde kaçan yatırımcıların geride bıraktığı ucuz fiyatlı hisseleri toplamak için fırsattır.

 

Herkes borsada para kazanacak kadar zekidir. Ancak herkesin eşit derecede cesur ve sabırlı olduğu söylenemez. Eğer en ufak panikte elinizdeki bütün hisseleri satacaksanız borsadan uzak durmalısınız.

 

Hisse satacaksanız bu şirketin durumu kötü diye olmalı, dünyanın sonu geldi diye değil.

 

Kimse faiz oranlarının izleyeceği yönü, ekonominin gidişatını ya da borsanın geleceğini önceden tahmin edemez. Bu tür tahminlere kulak asmayın ve yatırım yaptığınız şirketlerdeki gelişmeler üzerinde durun.

 

İncelediğiniz her 10 şirketten 1’inde güzel bir sürpriz sizi bekliyor. Eğer 50 şirket incelerseniz bu sayı 5’e çıkar.

 

Borsa hoş sürprizlerle, yani piyasanın görmezlikten geldiği başarılı şirketlerle doludur. Ulusoy Elektrik (Uluse) güzel bir örnektir, inceleyebilirsiniz.

 

 

 

 

Eğer hisse senedi alacak kadar cesaretiniz var, ama araştırma yapacak kadar zaman ve hevesiniz yoksa paranızı yatırım fonlarına yatırın. Birden fazla fona yatırım yapmak sizin yararınıza olacaktır. Farklı yatırım stilleri olan yöneticilerin fonlarını seçin: Riskli değer artışı, küçük şirketler fonu, büyük şirketler fonu gibi. Aynı türden altı fona yatırım yapmak size bu çeşitliliği sağlamaz. 

 

Mutlaka ama mutlaka bir uzmana danışın.

 

Bir de Para Takipçisi’ni izlemeyi unutmayın.