• GRAM ALTIN
  274,66
  % -0,14
 • $ DOLAR
  5,7934
  % -0,12
 • € EURO
  6,4573
  % -0,10
 • £ POUND
  7,6474
  % -0,35
 • ONS ALTIN
  1475,11
  % -0,01
 • PETROL
  63,87
  % -0,73
 • BITCOIN
  41724,199
  % -0,84
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Siyasi Gelişmeler TL’de Pozitif Etki Sağlıyor, Ancak Göstergelerde Durum Farklı

Siyasi Gelişmeler TL’de Pozitif Etki Sağlıyor, Ancak Göstergelerde Durum Farklı
 • argo
 • - 1 sene önce

 

 

Bu hafta başında küresel piyasalarda DXY yıl içi en yüksek seviyeyi görmesinin ardından düşüşe geçerken euro da kayıplarını azalttı. Sterlin tarafında brexit anlaşması ve gelen istifalarla dün %1 üzerinde gerileme oldu. Petrol, hafta başındaki dip seviyeden hafif toparlanma gösterirken Ons Altın tekrar 1,220$ seviyesine yükseldi.

 

Gelişen ülke piyasaları ise, petroldeki gerileme ve ABD’nin Çin’e uygulayacağı ek vergileri beklemeye aldığı haberleri ile bu hafta yükseliş yaşıyor.

 

TL, hafta içinde sınırlı gerileme yaşadı ve USD/TRY kuru 5,54 üzerinde tutunamadı. Dün ise kur %2 üzerinde sert düşüş yaşadı. Kurdaki düşüşte yabancı basında çıkan haberler etkili oldu. NBC, ABD’nin FETÖ elebaşı Gülen’in Türkiye’ye iadesi için yasal hazırlık yaptığı haberini duyurdu, ancak ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, FETÖ elebaşı Gülen’in Türkiye’ye iadesi için Beyaz Saray’la bir görüşme yapılmadığını, böyle bir gündemin olmadığını açıkladı.

 

Dün 5,30 seviyesine gerileyen USD/TRY kuru, bugün gün başında en yüksek 5,3955 seviyesini görmesinin ardından 5,34 yakınında fiyatlanıyor. Dünkü haber kurda düşüşü hızlandırdı ve bugün de fiyatlamalar 5,41 ara desteği altında sürüyor, ancak bugün açıklanan sanayi üretimi verisine dikkat çekmek isteriz. Ekonominin bel kemiği olan sanayi üretimi Eylül’de %2,7 düşüş yaşadı.

 

 

TUİK raporuna göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, eylülde madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %1,3, imalat sanayi sektörü %2,8 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretim ve dağıtımı sektörü endeksi %2,5 azalırken yüksek teknoloji sektörü %19 daraldı.

 

Ekonominin en önemli göstergelerinden olan sanayi üretimi, Eylül’de %2,7 daraldı ve rapora baktığımızda da daralmanın tüm sektörlerde olması oldukça ciddi bir alarm işareti olarak görülmeli ve maliye kanadında hem özel hem de reel sektöre dair önemli reformlara gidilmeli.

 

Investing.com