• GRAM ALTIN
  275,92
  % 0,87
 • $ DOLAR
  5,8147
  % 0,40
 • € EURO
  6,4658
  % 0,21
 • BIST 100
  110.477
  % 0,33
 • ONS ALTIN
  1476,42
  % 0,45
 • PETROL
  64,94
  % 1,15
 • BITCOIN
  42019,410
  % 0,81

Temettü Nedir ?

Temettü Nedir ?

Temettü ; kâr payıdır. Kısaca ortakların dönem içinde elde ettikleri kârdan mevcut ortakların pay alma hakkıdır.

 

Temettüler iki şekilde dağıtılmaktadırlar; nakit olarak ortaklara ödenen temettüler ve bedelsiz sermaye artırımına dahil edilerek karşılığında yeni senet dağıtılan temettülerdir.

 

 

Temettü verimi, hissenin son olarak ödediği yıllık temettünün, cari pazar fiyatına bölünmesiyle ortaya çıkan orandır.

 

Temettü Verimi = Hisse Başına Temettü / Hisse Cari Fiyatı

 

 

Temettü verimi, mevduat faizi (güncel değerle %18-20) ve üzerinde olursa güzel olur. Temettü verimi düşükse de hissenin trendi güçlü olmalıdır, trendle temettü düşüklüğü telâfi edilmelidir.

 

Uzun vadeli yatırım felsefesinde temettü oldukça önemli bir kriterdir. Alınan temettüler ile temettüyü veren hisseden alınarak şirketteki ortaklık payı yıldan yıla artırılır.

 

 

Peki temettü yatırımcılarının stratejisi nedir? 

Koyun sürüsü örneği verelim, eldeki hisseler dişi koyun, bir bölümü yavruladı (temettü verdi) yavruyu satma, biraz büyüt kuzu sürüne ekle ki seneye daha çok koyundan daha çok kuzu alabilesin. bu arada alabiliyorsan arada dışarıdan da kuzu alıp ekle, yavru yapan sayıyı büyüt.”

 

 

Temettü sonrası hisse fiyatı brüt temettü oranında düşer. Dağıtılan temettünün aslında % 85 i yatırımcıya gelir, % 15 ini devlet vergi olarak alır.

 

 

Temettü veriminin yüksek olması avantaj olabileceği gibi dezavantaj da yaratabilir. Şirketin yatırım yapmak için kullanabileceği karı paydaşlarına dağıtması bir çok şirket sahibi ve piyasa otoritesi tarafından doğru bulunmamaktadır.

 

 

Henüz büyük çapta olmayan firmalar için temettü verimi kriterinizi göz ardı edebilirsiniz, tabi eğer gerçekten ettikleri karı büyüme yatırımlarına harcıyorlar ise.

 

 

Temettü alma şartı ; şirketin hissesini temettü dağıtılacak tarihten önce herhangi bir gün almaktır. Örneğin şirket 20.06.2019 tarihinde temettü dağıtacaksa en geç 19.06.2019 tarihinde şirketin hisselerini almış olmanız gerekmektedir.

 

 

Temettü yatırımcılığı enflasyon ve faiz oranlarını bir kenara bırakırsak uygulanabilir bir strateji olarak görülebilir. Ancak temettü alınan para birimi enflasyon ve dolar/euro gibi kurlar karşısında kötü performans sergiliyor ise önemli kazançlar elde etme hedefi mümkün olmaz.

 

 

Borsanın ana mantığı yatırımdır. Bunu destekleyen en iyi strateji temettü yatırımı olabilir ama hangi para biriminde? Tabi ki en güçlü para biriminde.  Onu da siz bulun….