• GRAM ALTIN
  275,92
  % 0,87
 • $ DOLAR
  5,8147
  % 0,40
 • € EURO
  6,4658
  % 0,21
 • BIST 100
  110.477
  % 0,33
 • ONS ALTIN
  1476,42
  % 0,45
 • PETROL
  64,94
  % 1,15
 • BITCOIN
  42019,682
  % 0,81

Trend Takibi 1

Trend Takibi 1
 • argo
 • - 1 sene önce

Borsa ile ilgilenmeye başladıktan sonra genel olarak fark ettiğim şey, her türlü karmaşaya ve belirsizliğe rağmen piyasanın insanlar ve onların duyguları ile hareket ettiğiydi.

 

Aslında birçok sektörde olduğu gibi borsada da en temel faktör insan. Örneğin borsada trend takipçisi isen ‘kaybeden yani insanların sattığı hisseleri sat, kazananları yani insanların aldığı hisselerle yoluna devam et‘ stratejisi uygularsın.

 

Aslında ne kadar kolay! Bence borsa dünyanın en zor rahat para kazanma yeridir. Çünkü işin içine duygular, buna bağlı olarak kararlar giriyor. Dış etkenlerin her türlüsü sürekli peşinizde, ‘al-sat’ haberleri havada uçuşuyor.

 

 

Bu konuyla ilgili bu ilk yazımız küçük bir giriş olsun. Bu platformda özellikle yatırım konusunda bol bol yazılarımız ve değerlendirmelerimiz olacak. Umarım keyifle takip edersiniz.

 

Yatırım konusu  ülkemizde kalıplaşmış araçlardan oluşuyor. Bunlar 1- ev, 2- ev, 3- ev ve 4- ev :). Bazen arsa, yastıkaltında ve düğünler için özellikle çeyrek olmak üzere  altın, haram sıkıntısı olmayan için faiz:), tabii ki dolar, dolandırılmak için “danabank” ve çok nadir de olsa borsada hisse senedi yatırımı şeklinde uzayıp gidiyor.

 

Mesela açık artırmaya katılarak yatırım için tablo satın alan var mı aramızda?

 

 

Ülkemizde insanların yatırım yapma konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıkları sadece kulaktan duyma bilgilerle hareket ettikleri görülüyor. Hatta başta aile şirketleri olmak üzere, kurumsal şirketler de dâhil, yatırımlarını nasıl yönlendireceklerini bilmemekle birlikte paralarının değerini korumaları konusunda ciddi sorunlarla karşı karşıya kalıyorlar.

 

Son dönemde buna en büyük örnek Türk Havayollarının ‘Hedge’ yaparak çok ciddi zararlara uğramasıdır.

 

Ama asıl önemli nokta yatırım yapılan araç, artık her ne ise, doğru zamanda reaksiyon gösterilmediği takdirde  trenin son vagonunda hüzünlü bir yolculuğa yelken açmasına neden olur. Bazen de, çok uzatmadan söyleyeyim, treni kaçırıp arkasından bakmak durumunda kalınır.

 

 

 

 

Sonuç olarak; trenin son vagonu olmamak veya treni kaçırmamak için  başta borsa olmak üzere diğer tüm yatırım araçlarının, yani hayata değer katan paranın takipçisi olacağız ve bunu zaman zaman sizlerle paylaşacağız.