• GRAM ALTIN
  300,59
  % -0,16
 • AMERIKAN DOLARI
  5,9626
  % 0,34
 • € EURO
  6,5616
  % 0,16
 • BIST 100
  119.689,4800
  % -0,09
 • ONS ALTIN / USD
  1.570,37
  % 0,09
 • £ POUND
  7,7615
  % 0,28
 • BITCOIN
  55667,665
  % 4,53
 • BIST 100
  119.689,4800
  % -0,09

Trend Takibi 2

Trend Takibi 2
 • argo
 • - 1 sene önce

Trend takibi serimizin ikinci bölümü umarım ilginizi çeker, en azından bir bakış açısı katar. Bu konu hayatıma borsa ile ilgilenmeye başladıktan sonra girdi. Borsaya ilgi duymam ile birlikte küçük al-sat işlemleri yapmaya başladım. Daha sonra şimdi düşündüğümde beni tedirgin edecek yüksek miktarda paralarla al-sat işlemi yaptım. Sanırım o dönem zarar görmememin en büyük sebebi Boğa Piyasasına denk gelmiş olmamdır.

 

Peki trend ne demek? Önce takip edeceğimiz bu şeyi, yani trendi öğrenelim. Kelime kökeni İngilizce, anlamı “Eğilim” ve “Yöneliş”. Hatta “moda”.

 

Charles Darwin ‘Hayatta kalan türler en güçlüler veya en akıllılar değil, değişime en fazla uyum sağlayanlardır.’ sözüyle trendi takip etmenini hayati önemini vurgulamıştır.

 

Hayat nasıl ki sürekli bir değişim içindeyse tıpkı mevsimler gibi piyasalarda bu değişimden mutlaka payını alacaktır. Bu nedenle piyasadan istediğini almak için mükemmel bir yatırımcının herhangi bir piyasaya ne zaman gireceğini iyi bilmesi gerekir; daha da önemlisi içeride ne kadar kalacağını da bilmelidir.

 

Ve işte en önemlisi; yatırımcı piyasaya girdiğinde ne zaman çıkacağını bilmelidir.

 

Piyasalar kaotik değildir, fiyat hareketleri de tıpkı mevsimler gibi bir dizi öngürülebilir trendleri izlerler. Hisse senetleri dünyadaki diğer şeyler gibidir, trendler hâlinde hareket ederler ve bu trendler kalıcı olma eğilimi gösterirler.

 

Mesela günlük yaşamdan bir giysi ele alalım; ‘ŞALVAR’. Genelde kırsal kesimde giyilen bu giysi son dönemde özellikle şehirde yaşayan kadınlar için takip edilen, aranan bir trend olmuştur. Tabii kaçınılmaz olarak ciddi rakamlara satılan şalvarları gören masum köylüler bu duruma uzun bir süre anlam verememiş olabilir.

 

İşte hepimizin bildiği, köylerde sıklıkla kullanılan, rahat ve ucuz şalvar.

 

 

Bu resim ise trendi takip eden gösterişli erkek ve kadınlar için PAHALI şalvar. Benim araştırmam esnasında %50 indirime denk gelmem biraz manidar olmuş.

 

 

Hemen aşağıda, bir dönem kendi hâlinde fiyat hareketleri yaşayan, aynı zamanda piyasada işlem yapanlar  tarafından düşük hacimli bir hisse senedi olarak değerlendirilen ASELSAN grafiğini görüyorsunuz. Bazı haberlerin basına yansıması ile birlikte muhteşem ama bir o kadar abartılı bir trend yakaladı geçtiğimiz aylarda. Buna bağlı olarak inanılmaz pahalandı. Bir yıl içerisinde 9 liradan 47 liraya yükseldi. Bu durum özellikle trendi takip edenler için mükemmel bir kazanç oldu.

 

 

 

Peki filmin devamında ne oldu? Grafikte görüldüğü gibi trend değişti. Trendi doğru takip edemeyenler sanırım hâlâ 40 lira ve üzeri maliyetlerde bekleyişlerini sürdürüyorlar.

 

 

Sonuç olarak şalvarın da hissenin de değerine piyasa karar verir. Piyasa eğer bir şeyi trend hâline getirdiyse trendin yanında olun. Şalvar giyin demiyorum; ama şalvarı alın ve satın. Ama eğer bu trendin bittiğini fark ederseniz hemen oradan uzaklaşın.

 

Zira başka bir yerde, mutlaka başka bir trend başlamıştır; kaçırmayın.