• GRAM ALTIN
  271,75
  % -0,40
 • $ DOLAR
  5,7884
  % 0,62
 • € EURO
  6,4038
  % 0,17
 • £ POUND
  7,6197
  % 0,50
 • ONS ALTIN
  1460,69
  % -1,02
 • PETROL
  64,28
  % 1,40
 • BITCOIN
  43306,644
  % 1,76
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Trend Takibi 3

Trend Takibi 3
 • argo
 • - 1 sene önce

 

Trendi takip eden kişinin stratejisi sabır üzerine kuruludur. Kendisini fark etmeyen avına saldırmak için doğru anı günlerce, bazen haftalarca hatta aylarca bekler.

 

 

 

Para piyasalarında işlem yapmak, ateşten gömlek giymeye benzer. Fiyat hareketlerindeki oynaklıkla mücadele etmek ve kazanç sağlamak için duygulardan arındırılmış robot olmak gerekir. Aslında son dönemde robotlar piyasayı domine etse de, bu konuya  girmeden yaşamın her noktasında olduğu gibi piyasalarda da hâkim olan insan faktörü üzerinden konuyu ele almaya devam edelim.

 

İnsani duygulardan arınarak disiplinli ve kararlı olarak trendi takip ediyorsanız tahmin yürütmek zorunda değilsiniz. Sadece takip edersiniz. Sürekli olarak karar vermek zorunda kalmadan psikolojinizi zorlamaz, yanlış kararlar almazsınız. Evet, piyasaya dip fiyatlardan giremezsiniz, tabii ki zirvede de bırakamazsınız belki, ama olağanüstü getiriler elde edersiniz. Çünkü işlemleriniz tek bir temele dayanmaktadır. FİYAT.

 

Fiyatını takip edeceğimiz yatırım aracının temeli değerli olacak ki takibe değer olsun. Örnekte görüldüğü gibi borsada gözaltı pazarında işlem gören veya manipülatif bir hissenin trendini  takip etmek başarılı sonuçlar almamızı engeller. 

 

 

 

Şimdi trend takibinin piyasaların kötü olduğu dönemde bile ne kadar başarılı olduğunu görelim:

 

Aşağıdaki grafiğe göre Bist100 endeksi son olarak 30.01.2018 tarihinde zirve yapmış ve düşüş trendine girmiştir. Bu resim borsadan uzak durulması gerektiğini (açığa satış işlemleri dışında) gösteriyor. Kısmen haklı olabilir.

 

 

 

 

Şimdi de aşağıdaki Soda Sanayi hissesinin aynı döneme ait grafiğini inceleyelim. Bu arada Soda Sanayi A.Ş (SODA) borsada temeli sağlam, sürekli kâr eden ve kârını yatırımcısı ile paylaşan başarılı bir sanayi şirketidir. Acaba “borsa kötü, uzak duralım” demek yerine, SODA hissesinin trendini takip ederek ciddi bir kâr elde edilebilir miydi?

 

 

 

 

Soda hisse senedine Mayıs 2018 itibarıyla basit bir hareketli ortalama takibi yapan trend takipçisi, yaptığı yatırımdan bugün itibariyle %100 kazanç elde etmiştir. Peki almış olduğumuz pozisyondan ne zaman çıkmalı? Trendin ne kadar süreceği ile ilgili tahmin yürütmemiz gerekmiyor. Çünkü tahmin edemeyiz! Sadece trendi takip edip trend değişikliği sinyali aldığımızda pozisyonu kapatırız.

 

Unutmayın, ‘Haberleri fiyatlar oluşturur, tam tersi olmaz. Bir piyasa, sonuçta gideceği yere gider.’ Ve bunu kimse tahmin edemez.