• GRAM ALTIN
  271,75
  % -0,40
 • $ DOLAR
  5,7884
  % 0,62
 • € EURO
  6,4038
  % 0,17
 • £ POUND
  7,6197
  % 0,50
 • ONS ALTIN
  1460,69
  % -1,02
 • PETROL
  64,28
  % 1,40
 • BITCOIN
  43222,604
  % 1,67
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Yatırım Fonu Nedir?

Yatırım Fonu Nedir?

Yatırım fonu; hisse, tahvil ve diğer menkul kıymetlerden oluşan ve bir fon yöneticisi tarafından portföy olarak yönetilen bir varlıktır. Yatırımcılar fonun hisselerini her işlem gününün sonunda belirlenen fiyattan alıp satarlar.

 

Fon yöneticisine daha iyi alım gücü ve alternatif yatırım fırsatları araştırması için takımına gerekli olan kaynağı sağlamak amacıyla bu hisselerin alımından elde edilen nakit bir havuzda toplanır.

 

Yatırım fonu portföylerindeki çeşitlilik bu fonları piyasanın belirli sektörlerine yatırım yapmak için popüler bir yöntem haline getirir çünkü bireysel bir yatırımcının kendi başına böyle bir fon oluşturması çok zordur. Yatırım fonları; sabit gelir fonları, endeks fonları, dengeli fonlar, para piyasası fonları, sektör fonları ve hedef tarih fonları gibi fonları içerir.

 

 

 

Yatırım Fonları Neden Tercih Edilir?

 

Her fonun amacı fon izahnamesinde belirtilir ve yatırımcılar bunu fonun kriterlerine uyup uymadığını değerlendirmede kullanır. Örneğin, düzenli gelir amaçlayan bir yatırımcı bu alanda uzmanlaşan bir fonu tercih eder ve aynı zamanda kendisinin bireysel olarak sağlayamayacağı araç çeşitliliğine ve yönetim idaresine de sahip olur.

 

Belirli bir yatırım fonuna girmek için bir başka sebep ise fon yöneticisinin yeteneklerinden faydalanmaktır. Fonu oluşturan menkul kıymetlerin yatırım sınıfları ne olursa olsun, bir fon yöneticisinin kullandığı strateji ve metodoloji yatırımcıların beğenisini kazanabilir. Fonun yatırım grubunun alım gücü fon yöneticisi için bunu cazip bir kariyer haline getirirken yatırımcılar için masrafları azaltır.

 

 

 

 

Yatırım Fonu Ücretleri

 

Fon yönetimi masrafları hissedarlar tarafından “yıllık faaliyet ücreti” ya da “hissedar ücreti” adıyla ödenir. Yıllık faaliyet ücreti genellikle yıllık %1-3’e denk gelir. Hissedar ücreti fonun alım ya da satımında hissedardan alınır.

 

Komisyonsuz fonlar hissedarlardan ücret almaz. Bunun yerine yatırımcıların paralarının tümü fon hisselerine koyulur.